Faculty & Staff

  •  

     

    OFFICE PERSONNEL 

     TITLE

    Kim Burns

    Principal

    Connie Dahmer

    Secretary

    Megan Baker

    Secretary

    Gracee Tanner

    School Nurse

    Hassi Loucks

    Guidance Councelor

    TEACHERS

     POSITION

    Laura Bishop

    Pre-K Teacher

    Lisa Dunbar 

    Pre-K Teacher Aide 

    Demita Martinez

    Kindergarten 

    Sarah Allen   First Grade  

    Margaret Van Horn   

    Second Grade

    Melissa Lundgren     

    Third Grade 

    Colton Allen    

    Fourth Grade

    Ryley Gooch 

    Fifth Grade

    Micah Colboth   

    Fifth Grade

    Anne Westberry  

    Support Staff

    Teresa Grant

    1st-8th Gr. Title Reading

    Brittany Anderson

    Keyboarding/Digital Literacy Teacher

    Amy Buchanan 

    8th Gr. Homeroom, 6th-8th Gr. Science,  6th-8th Gr. Life Skills, HS Credit Recovery

    Kelly Simmerman

    7th Gr. Homeroom, 6th Gr. English, 7th-8th Gr. Language Arts/Literature, 6th-8th Gr. Art

    Reid Roper

    6th Gr. Homroom, 6th-8th Gr. Math, 6th Gr. Keyboarding,3rd-8th Title Math, PBIS Team Leader

    Dana Stearns

    6th Gr. Geography, 7th Gr. Civics, 8th Gr. American History, HS Credit Recovery

    Sara Baker

    Physical Education

    Renae Hilliard

    Speech Teacher

    Heath Blumenstock 

    8th Gr. Algebra I & HS Credit Recovery                    

    Shay Henshaw

    Elementary/Jr. High Music & Band 

    Ryan Ashmore

    HS Credit Recovery

    Teresa Powers

    Teacher/Cross Categorical  

    Rachael Hatton

    Teacher/Cross Categorical 

    Andrea Wallace

    Teacher Assistant

    Leigh Ziehm   

    Teacher

    Kaitlyn Phillips

    Teacher 

    Teressa Davidson  

    Teacher Assistant

    Kennady Thompson    Teacher Assistant
    Danielle Watts    Teacher Assistant  
    SUPPORT   PERSONNEL    TITLE

    Yesenia Wallace  

    Librarian  

    Kerry Pulley

    Custodian

    Janet Wilkins

    Custodian 

    Brandy Mieldezis

    WCES Social Worker  

    Jodi Warner  

    WCES IEP Facilitator  

    Angel Harding

    AfterCats Supervisor / Noon Supervisor

    Jenny Bangs

    Noon Supervisor

    Rachel Robertson

    AfterCats Coordinator / Noon Supervisor
    Lisa Lenon

    Cashier/Cook

    Sherrie Price 

    Head Cook

    Jemie Swan

    Cook

    Jill Morthland  

    Parent Liaison  

     

     

              ATHLETICS  

     

    Reid Roper  

    Athletic Director 

    Yesenia Wallace

    Cross Country   

     

    Cross Country 

    Rick Johnson

    Boys Basketball

     

     

    Girls Basketball

    Reid Roper

    Baseball

     

    Softball

     

    Cheerleading

    Lynn Love  

    Volleyball

     Sarah Allen &

    Sara Baker

    Girls Track

     Reid Roper &

    Colton Allen

    Boys Track

    PTO OFFICERS

     

    Angel Harding

    President

    Connie Holmes

    Vice President

    Haley Perzee

    Secretary

    Megan Baker

    Treasurer

    Sarah Allen,

    Micah Colboth    &

    Dana Stearns

    Teacher Representatives